4.5.2021

Winobranie w Winnicy 55-100

Wyjątkowy czas w życiu każdego winiarza

Czas zbiorów

Winobranie to kulminacyjny czas całego sezonu w winnicy. Zazwyczaj zaczyna się na początku września i kończy w październiku. Termin zbiorów uzależniony jest przede wszystkim od dojrzałości fizjologicznej gron. Winiarze badają zawartość cukru, kwasowość i ph, określając optymalne parametry pod swoje wina. Niewątpliwie czynnikiem wpływającym na dobry zbiór jest pogoda. Słoneczne lato sprzyja dobremu plonowi i daje podstawy do stworzenia wyjątkowo dobrych win. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na czas zbiorów jest uprawiana odmiana winogron. Niektóre szczepy jak Solaris dojrzewają bardzo szybko (w 2019 r. w naszej winnicy ten szczep zbierany był już pod koniec sierpnia) inne potrzebują więcej czasu. Na czas zbiorów może mieć również wpływ rodzaj wina jaki chcemy uzyskać. Dotyczy to zbiorów późnych, winogron pokrytych szlachetna pleśnią na wino słodkie win czy winogron zmrożonych dla wina lodowego, które zbiera się w momencie siarczystego mrozu.

Jak zbiera się winogrona?

W małych winnicach zbiory odbywają się ręcznie. Ręczny zbiór to przede wszystkim lepsza jakość zebranych owoców. Pozwala on również na dokonanie selekcji gron od razu przy cięciu, dzięki czemu można odrzucić te niedojrzałe lub nienadające się do dalszej obróbki. Ma to olbrzymi wpływ na jakość trunku, dlatego winogrona zbiera się ręcznie w winnicach, gdzie powstają prestiżowe wina najwyższej jakości. Również strome ukształtowanie trenu powoduje, że niekiedy możliwy jest tylko zbiór ręczny.

Zbiory winogron przy pomocy specjalnych maszyn odbywają się najczęściej w dużych winnicach, położonych na płaskim terenie. Zaletą takiego zbioru jest czas i ekonomia produkcji czyli ograniczone koszty pracowników. Wadą jest utrata jakości, gdyż zebrane w ten sposób grona często są uszkodzone, a wśród nich zdarzają się również popsute owoce.

Skąd wiadomo, że winogrona są gotowe do zbioru?

Podstawowym narzędziem służącym do sprawdzenia dojrzałości gron jest Refraktometr ze skalą Brixa. Jest to przyrząd optyczny do badania współczynników załamania światła różnych ośrodków (substancji), przede wszystkim cieczy. Analiza refraktometrem jest często uzupełniania badaniem laboratoryjnym. Niektórzy winiarze, którzy bardziej ufają swojej wiedzy i doświadczeniu, określają gotowość do zbioru sprawdzając kolor skorki winogrona, smakując i sprawdzając dojrzałość miąższu oraz kolor i smak pestek, które zawierają dużo tanin.

Winobranie w Winnicy 55-100

W naszej winnicy winobranie to wydarzenie w którym każdy może wziąć udział. To najlepszy sposób na zakosztowanie prawdziwego życia winiarza i zdobycie nowego doświadczenia. Nie musisz jechać do Francji, żeby przeżyć niesamowitą przygodę, poznać fajnych ludzi i biesiadować w lokalnej winnicy. Zbiory to jeden z najlepszych odstresowaczy na świecie. Umiarkowany wysiłek fizyczny i świeże powietrze świetnie działają na umysł, który doskonale się regeneruje. Otaczająca przyroda i wspaniali ludzie dają zastrzyk pozytywnej energii. Na winobraniu panuje luźna atmosfera jak we włoskiej familii. Przyjeżdzają całe rodziny łącznie ze swoimi pupilami. To świetna okazja do integracji i nawiązania nowych znajomości, bo nie od dziś wiadomo że wino łączy ludzi.

Ukoronowaniem zbiorów jest zawsze wspólny piknik w winnicy, połączony z degustacją poprzedniego rocznika wina.
Każdy z uczestników w ramach podziękowania otrzymuje butelkę wina z rocznika i szczepu przy którym pomagał. Oznacza to że na wino trzeba trochę poczekać, ale ma to również pewną ukrytą intencję z naszej strony. Pokazuje, że wino jak nic inne uczy pokory i cierpliwości, co w pracy winiarza jest bardzo ważne. Jednak czy może być fajniejsze uczucie niż otrzymanie wina, którego jesteśmy współtwórcą i wypicie go w gronie przyjaciół? Zachęcamy do udziału. Na naszym Facebooku Winobrania (bo jest ich kilka) pojawiają się jako wydarzenia. Możecie wziąć w nich udział zapisując się przez specjalny formularz do którego link znajduje się w opisie imprezy. Śledźcie nas i bądźcie czujni bo miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki, a na kolejne zbiory będzie trzeba poczekać cały rok :)

Ciekawoski

Bieg z kieliszkiem

We Francji winobranie świętuje się w nietypowy sposób. We wrześniu w rejonie Bordeaux organizuje się wyścig, na trasie którego rozstawionych jest kilkadziesiąt stołów z degustacją win. Biegacze w barwnych kostiumach mają okazję spróbować lokalnych win, a także złapać w biegu regionalne dania.

Wróć do listy wydarzeń
Zobacz wydarzenie na Facebooku