Dlaczego polskie wino jest drogie?
Cana polskiego wina pozostaje wciąż kwestią dyskusyjną. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że polskie wina są drogie. Oczywiście wielkość cen jest różna i nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Jest jedak kilka kwestii, które być może przybliżą Wam sytuację, a na pewno przedstawią ją z innej perspektywy - perspektywy winiarza.
Cena polskich win jest zróżnicowana i w dużej mierze zależy od jakości wina i technologii jego produkcji. Wina stołowe kupimy od ok. 30 zł, natomiast wina specjalne potrafią sięgać kwot nawet kilkuset złotych. Wciąż są to jednak ceny dużo wyższe od najtańszych win marketowych. Dlaczego? Głównym czynnikiem wpływającym na cenę polskiego wina jest mała skala produkcji oraz fakt, że winiarstwo w Polsce dopiero się rozwija. Większość polskich winnic to małe areały, gdzie dużo prac wykonuje się ręcznie. Brak jest floty specjalistycznego sprzętu oraz przetwórni działających na masową skalę. Ma to swoje plusy i minusy. Dzięki ludzkiej pracy wino jest produktem rzemieślniczym, posiadającym indywidualny charakter i duszę oraz jakość, do której przywiązuje się co raz większą wagę. Pielęgnacja, ręczny zbiór i mała skala produkcji pozwalają stworzyć produkt unikatowy i dopieszczony pod każdym względem. W wielu krajach mamy sytuację odwrotną. Winiarstwo jest uprzemysłowione i w dużej mierze zautomatyzowane a winiarze co raz częściej borykają się z nadprodukcją wina. Chcąc uniknąć strat, wina często sprzedawane są po zaniżonych cenach, co zaburza konkurencyjność.
Na uwadze należy mieć również fakt, że większość winnic w Polsce to winnice nowe. Często zakładane od zera i wymagające ogromnych nakładów finansowych na samo ich założenie tj. sprzęt potrzebny do uprawy, budowę przetwórni i wyposażenie niezbędne do produkcji wina. Koszty inwestycyjne takiego przedsięwzięcia zwracają się średnio po 15 latach. W krajach gdzie winiarstwo jest bardziej rozwinięte zazwyczaj są to biznesy wielopokoleniowe przechodzące w schedzie po rodzicach na dzieci itd. Dobrym przykładem jest nasza winnica. Zaczęliśmy od zera i po upływie 6 lat wciąż inwestujemy w jej rozwój.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę polskiego wina jest masa obostrzeń i przepisów prawa, które nie nadąża za rozwojem branży winiarskiej. Brak nowelizacji, które mogłyby poprawić sytuację oraz niezrozumienie branży powodują, że winnice traktowane są często jak wielkie zakłady produkcyjne, a nie małe gospodarstwa rolne. Wszystko to generuje dodatkowe koszty.
Pamiętajcie jednak o tym, że warto wspierać lokalne biznesy i małych producentów. Przede wszystkim ze względu na to, że są to wina nasze, lokalne, często produkowane pod nosem. Możecie łatwo odwiedzić te miejsca, poznać winiarzy, poznać ich historię, poczuć pasję, jaka od nich emanuje oraz klimat miejsca gdzie powstają. To coś więcej niż zakup randomowego wina w markecie, o którym nie wiecie nic i o którym najprawdopodobniej szybko zapomnicie. To świat przeżyć, którego możesz doświadczać na różne sposoby. Degustacje, pikniki, dni otwarte, imprezy tematyczne i ogrom wiedzy. Dzięki waszemu wsparciu, świadomości a co za tym idzie rozwojowi kultury picia wina w Polsce, sytuacja zacznie się zmieniać. Rozwój polskiego winiarstwa doprowadzi do spadku cen i większej dostępności polskiego wina.
Widzicie zatem, że nieco wyższa cena polskich win ma swoje uzasadnienie i nie wynika z pazerności winiarzy. Nam też zależy na tym, aby wino było powszechnie dostępne i żebyśmy mogli sięgać po nie bez specjalnej okazji.